סין הקלאסית

סין הקלאסית

במסגרת מסעי הנוכחי בעולם הבישול הסיני התרשמתי שמאפייניו העיקריים הם שימוש בחומרים טריים מאד, אוכל שנעשה במקום ומוגש מיד לאכילה, מגוון עצום של חומרים ותבלינים במנה אחת וחשיבות רבה מאד לטכניקת הבישול.

הרעיון שעומד מאחורי הארוחה

המטבח הסיני הינו למעשה אוסף עצום ומגוון של מאכלים חומרים וטכניקות בישול שמקורם בקנטונים השונים בסין שהתפתח במשך מאות ואלפי שנים ומגיע לשיאו במטבח הקיסרי המפואר.

במסגרת מסעי הנוכחי בעולם הבישול הסיני התרשמתי שמאפייניו העיקריים הם שימוש בחומרים טריים מאד, אוכל שנעשה במקום ומוגש מייד לאכילה, מגוון עצום של חומרים ותבלינים במנה אחת וחשיבות רבה מאד לטכניקת הבישול. במתכונים שלהלן אנסה לפרט גם את הצד הטכני של הבישול הסיני אשר בהעדר שליטה טובה בו אין אפשרות למצות את הטעמים הנפלאים שבמנות.

התנסויות בוסר בבישול סיני היו לפני שנים רבות הבסיס לפיתוח תחביב הבישול שלי.  לאחר שנים של התנסויות קולינריות נפלאות במסגרת נסיעות עסקים בכל רחבי המזרח, מצאתי את עצמי שב למטבח הסיני בניסיון צנוע להביא לכם מעט מהטעם והיופי של המטבח הסיני במבחר מנות קלאסיות עם מגע אישי.

בארוחה שלפניכם ניסיתי לשלב מגוון של טעמים אופייניים לקנטונים שונים בסין תוך שימוש במספר טכניקות בישול:

דג מאודה

מתכון קלסי אשר לדעתי מהווה את הדרך הטובה ביותר ליהנות ממנת דג, בזכות השימוש בטכניקת אידוי יבש האופיינית לאזור שנדונג.

שני סוגים של דים סם

מייצגים אוסף גדול של מאכלים, עממים בד"כ, שאותם טעמתי ברחוב בטיולי בסין שנעשים בטכניקות של אידוי יבש או של אידוי רטוב (הנפוץ באזור קנטון).

אטריות סצ'ואן

מנה פיקנטית המקובלת באזור סצ'ואן אשר נעשית בטכניקת טיגון-ערבוב (stir-fry).

ברווז פקין

מנה קלאסית מפאר המטבח הקיסרי הסיני.

רגע לפני האוכל

וכן, … לפני שניגש לאכילה… מילה נוספת: במסגרת הכנותיי לארוחה הסינית, עברתי על מתכונים רבים, ספרי בישול ולימוד שונים מרחבי העולם ועל אתרים רבים באינטרנט העוסקים במטבח הסיני. מצאתי עולם עשיר ביותר של חומר ומידע שעזר לי ושימש מקור לחלק מהמתכונים. אך דווקא כאן, ממש מתחת לאפינו בשפה העברית ובהתאמה לתנאי הבישול ולחומרים המקומיים, נוכחתי לגלות אוצר אמיתי של ידע ומתכונים המביא את ניחוחות סין – ספרם הנהדר של ישראל אהרוני ונלי שפר "סין דרך האוכל". נעזרתי בו רבות בשלבי ההכנה של ארוחה זו הן במתכונים כמות שהם או בשינויים והתאמות אישיות.

היינות שהוגשו בארוחה

  • Batasiolo Langhe – Chardonnay 1999.
  • תבור Estate – קברנה סוביניון 2001.
  • ירדן – הר חרמון לבן 2002 .

עזרו לי לתפעל את הבלוג על ידי לחיצה על הפרסומות